ŠTĚSTÍ! 
CO JE TO ŠTĚSTÍ?
MUŠKA JENOM ZLATÁ…*

Řekněte mi!

Kdo by nechtěl být šťastný?

Nejsem žádný sluníčkář, ale téma osobního rozvoje mně teď velmi zajímá. Přemýšlím o tom, jak fungujeme a co stojí za našimi úspěchy, nezdary, pocity. Vyvolává to ve mně atmosféra dnešní doby. Příběhy lidí, které vidím kolem sebe. Můj osobní příběh. A tak pátrám nejen pro sebe po receptu „dokonalého“ séra na krásu těla i duše mimo kosmetický průmysl.

Proč vypadáme na některých fotografiích famózně a na jiných nám to tolik nesluší? Přestože dělí tyto zachycené okamžiky mnohdy jen pár dní? 

Vypadáme stejně, usmíváme se stejně, a přesto výsledný pocit je jiný!

NE, shodou okolností (na náhody totiž nevěřím) čtu knihu MYŠLENÍ RYCHLÉ A POMALÉ (Daniel Kahneman – nositel Nobelovy ceny za ekonomii), kde nalézám odpověď. 

Můžou za to naše rozšířené zorničky! Miluji ten pocit, když chápu souvislosti. A tak pátrám dál, abych zjistila, co je tou příčinou, co „rozzáří“ naše oči.

Může za to chemie!

Stejně jako kosmetický průmysl se neobejde bez toho, aby do každého fungujícího séra nepřidal trochu chemie, tak i za pocity štěstí stojí chemické látky.

Čtyři zázračné šťastné látky, které produkujeme jen my sami. Respektive náš mozek. 

To je ta pozitivní zpráva pro nás pro všechny.

Jsou to:

 • DOPAMIN, který nám dává pocit vzrušení a nárůstu energie, když se něco objeví či podaří
 • OXYTOCIN, který v nás vyvolává pocit bezpečí mezi ostatními a pomáhá nám s nimi navázat kontakt a důvěřovat jim
 • ENDORFIN, který  vyvolává pocit euforie, který Vám může na krátkou dobu pomoci překonat bolest, takže při zranění můžete uniknout nebezpečí. Uvolníte ho smíchem, ale překvapivě také pláčem
 • SEROTONIN, za mě nejvzácnější ingredience této kombinace. Vyvolává v nás pocit, že jsme respektováni ostatními, a dává pocit hrdosti

Zaujalo mně! Že můžeme zcela vědomě ovlivňovat a podporovat tvorbu tohoto ČTYŘLÍSTKU našich vlastních chemických látek. A to tím, že se na ně zaměříme a využijeme je naprosto sobecky jen pro sebe! Ale nejen to! Trochu mi to připomíná už možná „otřepanou“ frázi, kterou jistě znáte o kyslíkové masce. Nejdříve si ji musíme nasadit my samotní, abychom mohli zachraňovat ostatní. 

„Žádný kosmetický průmysl ještě neobjevil dokonalejší sérum na krásu než je stav pocitu štěstí.. “ (LLB)

Využijte!

 • DOPAMIN – vyhledávejte a plánujte si situace, které podporují jeho tvorbu. Například v práci jsou to dílčí cíle v dlouhých projektech či náročných pracovních cyklech. Při dosažení těchto cílů budete mít radost a pocit uspokojení, že se blížíte k danému cíli. A nebo vyhledávejte a objevujte nové výzvy a možnosti, cesty. Zkoušejte dělat věci jiným způsobem a reagovat jinak, než jste zvyklí
 • ENDORFINOVOU přestávku – plánujte si fyzický pohyb! Pokud víte, že budete déle pracovat na počítači nebo dokonce máte sedavé zaměstnání, tak si tuto aktivitu naplánujte. Stačí 5 minut pohybu a dojde k restartu. Po dvou hodinách místo dalšího úderu do klávesnice, vstaňte a rozhýbejte své tělo!
 • OXYTOCIN – s důvěrou k lidem se to někdy může zdát být složité. Asi Vás nepřekvapím, že i to, zda někomu důvěřujete je také biologie. Proto je důležité si s lidmi vztahy budovat a hlavně komunikovat! Obnovení důvěry je náročný proces a pokud naši důvěru někdo zradí nebo zneužije je lepší našim oxytocinem více neplýtvat.
 • SEROTONIN – jeho tvorbu podpoříte spánkem a dostatkem světla, nejlépe slunečním. To všichni známe moc dobře. Ideální vyváženost během dne nastává při pravidle 8 hodin spánku, 8 hodin práce a 8 hodin na koníčky a vztahy

Jedno je jisté, alespoň za mě. Je to skvělá příležitost změnit staré zaběhnuté vzorce, které nechávají naše zorničky zatažené. Změnit tyto vzorce tím, že do svých životů pozveme nové zkušenosti, pracovní návyky, vjemy a zážitky. 

Ještě jedna rada na závěr, nikdo nejsme dokonalí, to je ta krása v nás, pokud si ji dovolíme takto vidět. Pro změnu potřebujete minimálně 21 dní a opakování je mocná čarodějka. 

A opět se musím vrátit k tomu, že základem je primární uspokojení našich základních životních potřeb a pilířů!

Jsou to:

 • Zdraví
 • Vztahy
 • Pracovní naplnění a naše poslání
 • Naše životní hodnoty

Vaše Lenka L.

* Věnováno všem ženám i mužům, bez rozdílu věku 🙂

Úspěšný obchodník se umí adaptovat 

Úspěšný obchodník se umí adaptovat 

Tento článek je o B2B přímém obchodě. Kdy obchodníci oslovují firmy a nabízejí své služby nebo produkty. 

Není nutné opouštět standardní tradiční formy obchodování, ale je nutné se adaptovat na novou situaci. 

Dokonce bych se nebála hovořit o transformaci obchodní etiky a s tím spojených  obchodních dovedností a také transformaci komunikace se zákazníky, navazování obchodních vztahů atd.

Možná vám to v současnosti nefunguje tak, jako dříve a toužíte po tom, aby vaše úspěšnost prodeje vzrostla o nějaké to procento?

Jedna z možností, jak toho docílit je, naučit se využívat jednotlivé možnosti a formy komunikace s klienty, tak aby odpovídaly (nej)vyššímu potenciálu uspět v rámci vašich  prodejních aktivit i jednotlivých fází prodejního procesu.

Osobní branding je schopnost komunikovat o tom, co umíme a kdo jsme.

Osobní branding je schopnost komunikovat o tom, co umíme a kdo jsme.

Komunikace sebe sama je disciplína ne zrovna jednoduchá. Sociální sítě se plní nabídkami služeb, on-line produktů, influencer marketing jede na plné obrátky a kronika našich aktivit přetéká, ale jak to ve skutečnosti vypadá, když jsme off-line? Či-li nezávislí na internetu? 

Lenka L. Benetková

+420 724 810 810

1 + 4 =